Liggunderlag vinter är avgörande för att hålla dig varm under kalla nätter i tält eller lavvu. När temperaturen sjunker under noll räcker inte vilket underlag som helst – du behöver ett liggunderlag med tillräckligt högt R-värde för att isolera dig från den kalla marken. Vi har jämfört och valt ut sju av de bästa liggunderlagen för vinterbruk på marknaden 2026, från ultralättviktsmodeller för fjällvandrare till extremt varma alternativ för expeditioner i arktisk kyla.
R-värdet är nyckeln till att förstå hur väl ett liggunderlag isolerar. Ett R-värde på minst 4 rekommenderas för vinterbruk, medan expeditionsliggunderlag för extrem kyla bör ligga på 6 eller högre. Men isolation är bara en del av ekvationen – vikt, packvolym, komfort och hållbarhet spelar också in när du ska välja rätt modell för dina äventyr.
| Modell | R-värde | Tjocklek | Vikt | Temp |
|---|---|---|---|---|
| Therm-a-Rest NeoAir XTherm NXT Max RW | 7,3 | 7,6 cm | 640 g | -30°C |
| Sea to Summit Etherlight XR Insulated | 4,1 | 10 cm | 470 g | – |
| Exped Ultra 10R MW | 10,2 | 9 cm | 745 g | – |
| Exped Ultra 6.5R M | 6,4 | 9 cm | 455 g | – |
| Therm-a-Rest NeoAir XLite NXT | 4,5 | 6,4 cm | Ultralätt | -10°C |
| Sea to Summit Comfort Plus XT Insulated | 4,7 | 8 cm | Medel | -16°C |
| Therm-a-Rest Z Lite SOL | 2,0 | 2 cm | 410 g | Komplement |
Therm-a-Rest NeoAir XTherm NXT Max RW – bäst för extrem kyla

R-värde: 7,3
Tjocklek: 7,6 cm
Vikt: 640 g
Komforttemperatur: Ned till -30°C
Therm-a-Rest NeoAir XTherm NXT Max RW representerar absolut toppklass när det gäller isolering och prestanda för vintercamping. Med sitt extremt höga R-värde på 7,3 är det här liggunderlaget designat för expeditioner i arktisk kyla och fjällturer där temperaturen sjunker långt under noll. ThermaCapture™-teknologin fångar och reflekterar kroppsvärme tillbaka mot dig, vilket ger överlägsen värmeisolering utan att tumma på vikten.
Konstruktionen med Triangular Core Matrix™ skapar över 100 interna celler som minimerar värmeförlust och ger en stabil, bekväm sovyta. Therm-a-Rest NeoAir XTherm NXT Max RW har också en extremt slitstark yttertextil i 70D-nylon som står emot stenar, grenar och andra skarpa föremål som kan punktera tunnare underlag. WingLock™-ventilen gör det enkelt att pumpa upp underlaget snabbt, även med kalla fingrar efter en lång dagsmarsch i fjällen.
Priset ligger i toppskiktet, men för den som planerar vintercampingturer där säkerhet och värme är avgörande är Therm-a-Rest NeoAir XTherm NXT Max RW en investering som håller i många säsonger. Det är visserligen inte det lättaste alternativet i vår jämförelse, men få liggunderlag ger samma kombination av extremisolering, hållbarhet och bekvämlighet vid riktigt låga temperaturer.
Fördelar:
- Marknadens högsta R-värde (7,3)
- ThermaCapture™ reflekterar kroppsvärme
- Slitstark 70D-yttertextil
- Snabb uppblåsning med WingLock™-ventil
Nackdelar:
- Högt pris
- Något högre vikt än konkurrenterna
Köp Therm-a-Rest NeoAir XTherm NXT Max RW hos Outnorth
Sea to Summit Etherlight XR Insulated – bäst för sidosovare

R-värde: 4,1
Tjocklek: 10 cm
Vikt: 470 g (Regular, 183 × 55 cm)
Ingår: Packsäck som fungerar som pump, reparationskit
Sea to Summit Etherlight XR Insulated är det tjockaste underlaget i testet tillsammans med XTherm-alternativen, med hela 10 cm luft under dig. Det gör det skönt för dig som sover på sidan, eftersom höfter och axlar inte når ner till marken. Luftcellerna formar sig efter kroppen och ger en jämn sovyta.
Isoleringen består av flera lager reflekterande material som skickar tillbaka kroppsvärmen. R-värdet är 4,1, vilket räcker för vinterns mildare nätter och den tidiga våren. Ska du sova på snö i sträng kyla behöver du ett varmare underlag, eller komplettera med ett skumunderlag som Z Lite SOL under.
Packsäcken fungerar som pump, så du slipper blåsa in fuktig luft. Med 470 gram i storlek Regular är det dessutom ett av de lättaste underlagen i jämförelsen. Det passar bra för vintercampingturer där du vill ha komfort men inte bära tungt.
Fördelar:
- 10 cm tjockt, skönt för sidosovare
- Låg vikt, 470 g
- Pumpsäck ingår
Nackdelar:
- R-värde 4,1 är i underkant för sträng kyla
- Luftceller kan kännas instabila för den som rör sig mycket
Köp Sea to Summit Etherlight XR Insulated hos AstroSweden
Exped Ultra 10R MW – varmast i testet

R-värde: 10,2
Tjocklek: 9 cm
Vikt: 745 g
Mått: 183 × 65 cm
Exped Ultra 10R MW har det högsta R-värdet i testet, 10,2. Det betyder att du kan sova direkt på snön även när det är riktigt kallt. Luftkamrarna är fyllda med syntetfiber som stoppar luften från att cirkulera mellan din varma kropp och den kalla marken.
Syntetisoleringen gör underlaget mindre känsligt för fukt, vilket är en fördel i svenska fjällen där det ofta är fuktigt i tältet. Bredden på 65 cm ger plats att vända sig utan att armbågarna hamnar utanför. Underlaget är tillverkat av återvunnen polyester.
Med 745 gram väger det mer än de lättaste underlagen, men för den värme du får är vikten låg. För vinterfjället, långa vinterturer och dig som fryser lätt är det här det tryggaste valet i jämförelsen.
Fördelar:
- Högst R-värde i testet, 10,2
- Syntetisolering som tål fukt
- Bred, 65 cm
Nackdelar:
- Tyngre än de lättaste modellerna
- Överdrivet varmt för sommarbruk
Köp Exped Ultra 10R MW hos Scandinavian Outdoor
Exped Ultra 6.5R M – bäst för lätta vintervandringar

R-värde: 6,4
Tjocklek: 9 cm
Vikt: 455 g
Mått: 183 × 52 cm
Exped Ultra 6.5R M ger mest värme per gram i testet. Med ett R-värde på 6,4 klarar det riktigt kalla vinternätter, och det väger bara 455 gram. Det gör det till det självklara valet för fjällvandring på vintern där varje gram i ryggsäcken räknas.
Precis som Ultra 10R är luftkamrarna fyllda med syntetfiber som håller värmen kvar. Tjockleken på 9 cm ger bra komfort. Underlaget är 52 cm brett, vilket är smalare än de breda modellerna i testet, så den som sover oroligt kan hamna utanför kanten.
Använd pumpsäck i stället för att blåsa upp underlaget med munnen. Fukt från utandningsluften kan annars frysa inne i underlaget på kalla nätter.
Fördelar:
- Lättast i testet, 455 g
- Högt R-värde, 6,4
- Syntetisolering som tål fukt
Nackdelar:
- Smalt, 52 cm
- Tunt tyg kräver försiktighet på stenig mark
Köp Exped Ultra 6.5R M hos Scandinavian Outdoor
Therm-a-Rest NeoAir XLite NXT – bäst för ultralättviktsvandrare

R-värde: 4,5
Tjocklek: 6,4 cm
Vikt: Ultralätt
Komforttemperatur: Ned till -10°C
Therm-a-Rest NeoAir XLite NXT är legenden bland ultralättviktsliggunderlag, och den nya NXT-versionen har förbättrats ytterligare med bättre hållbarhet och något högre R-värde jämfört med föregångaren. Med ett R-värde på 4,5 fungerar Therm-a-Rest NeoAir XLite NXT utmärkt för tidig vinter, höst och vår när temperaturen rör sig mellan -10°C och fryspunkten. Det är det självklara valet för dig som tar dig an turer som Kungsleden i september eller tidig vårvandring i fjällen.
ThermaCapture™-teknologin med reflekterande lager fångar och återför kroppsvärme mot dig, vilket ger mycket bättre isolering än underlagens ultralätta vikt antyder. Triangular Core Matrix™-konstruktionen skapar hundratals små luftfickor som minimerar konvektion och värmeförlust. Therm-a-Rest NeoAir XLite NXT väger nästan ingenting men ger ändå tillräckligt med komfort och isolering för de flesta treesäsongsturer med marginal in i vinterförhållanden.
WingLock™-ventilen har förbättrats och gör uppblåsningen snabbare än någonsin – några få andetag räcker för att få liggunderlaget i rätt spänst. Therm-a-Rest NeoAir XLite NXT packas ner till ungefär lika liten volym som en halv liters vattenflaska, vilket frigör massvis med plats i ryggsäcken för mat, kläder och annan utrustning.
En sak att tänka på är att Therm-a-Rest NeoAir XLite NXT inte är designat för extrem vinterkyla – om du planerar turer där temperaturen regelbundet sjunker under -15°C bör du överväga ett underlag med högre R-värde. Men för den stora majoriteten vandrare som rör sig i svenska fjällen och skogar mellan april och november är det här underlaget svårslagen i sitt segment.
Fördelar:
- Extremt låg vikt
- Litet packmått
- ThermaCapture™-värmereflektion
- Bra värme-till-vikt-förhållande
Nackdelar:
- Inte lämpligt för extrem vinterkyla
- Något mindre bekvämt än tjockare modeller
Köp Therm-a-Rest NeoAir XLite NXT hos Widfors
Sea to Summit Comfort Plus XT Insulated – bäst för breda sovare

R-värde: 4,7
Tjocklek: 8 cm
Vikt: Medel
Komforttemperatur: Ned till -16°C
Sea to Summit Comfort Plus XT Insulated är det självklara valet för dig som värderar sovkomfort och utrymme högst. Med extra bredd och generösa 8 cm tjocklek ger det här liggunderlaget en sovupplevelse som närmar sig en riktig madrass. Dubbla luftkammare med oberoende ventiler betyder att du kan justera mjukheten på över- och undersidan separat, vilket ger fantastisk anpassningsbarhet till olika underlag och personliga preferenser.
THERMOLITE®-isoleringen och Exkin Platinum®-folie arbetar tillsammans för att ge ett R-värde på 4,7, vilket räcker gott för de flesta vintercampingförhållanden ned till cirka -16°C. Sea to Summit Comfort Plus XT Insulated har även Air Sprung Cells™-teknologi som fördelar din vikt jämnt och eliminerar tryckpunkter, perfekt för dig som sover på sidan eller rör mycket dig under natten.
Det dubbla kammarsystemet i Sea to Summit Comfort Plus XT Insulated ger också extra säkerhet – om en kammare mot förmodan skulle få en punktering kan du fortfarande sova på den andra medan du åtgärdar skadan. Den extra bredden på 64 cm gör liggunderlaget bekvämt även för bredaxlade personer som annars känner sig begränsade av smalare modeller.
Uppblåsningen går fort med de stora ventilerna, och även om Sea to Summit Comfort Plus XT Insulated inte är det lättaste alternativet i vår jämförelse vägs det upp av den överlägsna komforten. För basläger, längre vintercampingturer eller dig som helt enkelt vill sova riktigt gott efter en lång dagsmarsch är det här ett utmärkt val som garanterar dig återhämtning till nästa dags äventyr.
Fördelar:
- Extra bred för maximal komfort
- Dubbla luftkammare med separat justering
- Hög tjocklek (8 cm)
- Air Sprung Cells™-teknologi
Nackdelar:
- Något högre vikt än smalare modeller
- Större packvolym
Köp Sea to Summit Comfort Plus XT Insulated hos Widforss
Therm-a-Rest Z Lite SOL – bäst som komplement

R-värde: 2,0
Tjocklek: 2 cm
Vikt: 410 g
Komforttemperatur: Används som komplement
Therm-a-Rest Z Lite SOL är en kategori för sig – ett stängt cellplast-underlag som inte behöver blåsas upp och aldrig kan punkteras. Med sitt låga R-värde på endast 2,0 fungerar Therm-a-Rest Z Lite SOL inte som enda isolering vid vintercamping, men det är ett briljant komplement att lägga under ditt uppblåsbara liggunderlag för extra värme och skydd. Kombinationen av ett uppblåsbart vinterunderlag plus Z Lite SOL kan lyfta din totala isolation med 2 R-enheter, vilket kan vara skillnaden mellan en kall och en varm natt.
Den vikbara designen gör att Therm-a-Rest Z Lite SOL kan fästas på utsidan av ryggsäcken, vilket frigör värdefull plats inuti packningen. Reflekterande ThermaCapture™-ytan vänds mot kroppen för att maximera värmeåterhållningen. Genom att använda Therm-a-Rest Z Lite SOL som grundskikt får du också ett robust skydd mot stenar, grenar och andra skarpa föremål som annars kan skada ditt dyra uppblåsbara underlag.
Många erfarna vintercampare använder Therm-a-Rest Z Lite SOL som sittunderlag under dagen – vik ut några segment för att få en bekväm, isolerad sittplats vid raster. Eftersom det är gjort av stängt cellplast absorberar Therm-a-Rest Z Lite SOL inte vatten och fungerar lika bra oavsett väder. Det är praktiskt taget oförstörbart och håller i decennier med minimal skötsel.
För 410 gram och ett mycket rimligt pris får du en produkt som fungerar som extra isolering, sittkudde och skydd för ditt huvudliggunderlag. Therm-a-Rest Z Lite SOL är särskilt populärt bland vintercampare som tältar på snö eller frusen mark där extra isolering från marken är kritisk. Det kan inte ersätta ett fullständigt vinterliggunderlag men är ett ovärderligt tillskott i din vinterutrustning.
Fördelar:
- Punkteringssäkert
- Inget uppblåsning behövs
- Lätt (410 g)
- Fungerar som sittkudde
- Billigt
Nackdelar:
- Lågt R-värde (2,0) – måste kombineras med annat underlag
- Mindre bekvämt än uppblåsbara alternativ
- Större packvolym (måste fästas utvändigt)
Köp Therm-a-Rest Z Lite SOL hos Astro Sweden
Jämförelsetabell – liggunderlag vinter 2026
| Modell | R-värde | Tjocklek | Vikt | Temp |
|---|---|---|---|---|
| Therm-a-Rest NeoAir XTherm NXT Max RW | 7,3 | 7,6 cm | 640 g | -30°C |
| Sea to Summit Etherlight XR Insulated | 4,1 | 10 cm | 470 g | – |
| Exped Ultra 10R MW | 10,2 | 9 cm | 745 g | – |
| Exped Ultra 6.5R M | 6,4 | 9 cm | 455 g | – |
| Therm-a-Rest NeoAir XLite NXT | 4,5 | 6,4 cm | Ultralätt | -10°C |
| Sea to Summit Comfort Plus XT Insulated | 4,7 | 8 cm | Medel | -16°C |
| Therm-a-Rest Z Lite SOL | 2,0 | 2 cm | 410 g | Komplement |
Så väljer du rätt liggunderlag för vintern
När du ska välja liggunderlag vinter är R-värdet den viktigaste faktorn att överväga. Som tumregel rekommenderar vi minst R 4,5 för svensk vintercamping och R 6 eller högre om du planerar expeditioner i extremt kalla förhållanden eller fjällturer mitt i vintern. Men R-värdet är inte allt – du måste också väga in vikt, packvolym, komfort och pris för att hitta den perfekta balansen för just dina behov.
Viktreduktion kontra värme är en klassisk avvägning för vandrare. Ultralättviktsmodeller som Therm-a-Rest NeoAir XLite NXT sparar gram men erbjuder lägre R-värde än tyngre expeditionsunderlag. Om du planerar långa fjällturer där varje gram räknas kan det vara värt att kombinera ett lätt underlag med ett kompletterande lager som Therm-a-Rest Z Lite SOL istället för att bära ett enda superhavsdykare.
Sovposition spelar roll för vilken typ av liggunderlag som passar dig bäst. Sidosovare behöver generellt tjockare underlag som Sea to Summit Etherlight XR Insulated med sina 10 cm för att höfter och axlar ska få tillräcklig vaddring. Rygg- och magsovare klarar sig ofta bra med tunnare modeller på 6-7 cm tjocklek utan att vakna med ömma tryckpunkter.
Syntet kontra luftisolering är en annan viktig faktor. Syntetisolerade underlag som Exped Ultra 10R MW fungerar bättre i fuktig miljö och behåller isoleringen även om de blir våta, medan luftfyllda modeller ofta är lättare och mer kompakta men känsligare för fuktskador. I svenska fjällen där dimma och fukt är vanligt kan syntetisolering vara det säkrare valet.
Packmått och kompressibilitet påverkar hur lätt det är att få plats med liggunderlaget i ryggsäcken tillsammans med sovsäck, tält och övrigt packläge. Uppblåsbara underlag packass generellt betydligt mindre än stängda cellplastmodeller, vilket frigör värdefull plats för mat och kläder.
Underhåll och skötsel av ditt vinterliggunderlag
Att ta hand om ditt liggunderlag vinter ordentligt förlänger livslängden markant och säkerställer att det isolerar optimalt säsong efter säsong. Efter varje tur bör du rulla ut liggunderlaget hemma och låta det lufta ordentligt innan förvaring. Kondenserad fukt från din kroppsvärme eller läckage från omgivningen behöver tid att avdunsta fullständigt, annars riskerar du mögel och nedbrytning av isolerinsmaterialet.
Rengöring görs försiktigt med ljummet vatten och mild tvål. Undvik starka kemikalier eller högtryckstvätt som kan skada tätningarna och de reflekterande skikten. Torka av både ovansidan och undersidan, och var extra noga med att rengöra ventilerna från smuts och tallbarr som kan förhindra korrekt stängning. Efter rengöring låter du liggunderlaget lufttorka helt innan det rullas ihop för förvaring.
Förvaring ska ske orullat eller löst hopvikt på ett torrt, svalt ställe skyddat från direkt solljus. UV-strålning bryter ner plastmaterial över tid, så undvik att förvara liggunderlaget i soliga fönsternischer eller varma vindar. Lägg det inte under tunga föremål som kan pressa ihop cellstrukturen permanent. För uppblåsbara underlag kan du låta lite luft vara kvar för att behålla formen, men de ska inte förvaras helt uppblåsta.
Reparationer kan du oftast göra själv med de lagningssatser som följer med liggunderlaget. Mindre punkteringar i uppblåsbara modeller lagas precis som en cykelslang – hitta hålet, rengör ytan, applicera lim och lapp, och låt torka ordentligt. För större skador eller trasiga ventiler kontaktar du tillverkaren, många erbjuder reparationstjänster för sina produkter.
Förebyggande underhåll inkluderar att alltid använda ett underlag under liggunderlaget när du tältar, särskilt på snö och is där skarpa isgranulat kan punktera materialet. En enkel presenning eller tältets fotavtryck räcker för att skydda mot det mesta. Undvik att sätta dig eller knäa direkt på liggunderlaget när du plockar fram utrustning från ryggsäcken – använd istället Therm-a-Rest Z Lite SOL som sittunderlag.
Slutsats – våra rekommendationer
Att välja rätt liggunderlag vinter kan vara skillnaden mellan en energigivande natt i tältet och en frusen, sömnlös upplevelse som förstör hela turen. Efter att ha jämfört dessa sju modeller står det klart att det inte finns ett enda "bästa" alternativ – valet beror helt på dina specifika behov, budget och vilken typ av camping du planerar.
För expeditioner i extrem kyla där temperaturen regelbundet sjunker under -20°C är Therm-a-Rest NeoAir XTherm NXT Max RW vår topprekommendation. Dess R-värde på 7,3 och ThermaCapture™-teknologi ger överlägsen isolering när det verkligen gäller, och den robusta konstruktionen står emot tuff behandling i fjällmiljö.
För sidosovare och de som prioriterar komfort rekommenderar vi starkt Sea to Summit Etherlight XR Insulated. Med 10 cm tjocklek får du mjuk sovyta, och med 470 gram är det lätt att bära. Vid sträng kyla behöver du komplettera med ett skumunderlag.
Vintercampare som vill ha maximal värme bör titta närmare på Exped Ultra 10R MW. Med R-värde 10,2 och syntetisolering klarar det de kallaste vinternätterna, och pumpsäcken håller fukten ute.
För ultralättviktsvandrare som tar sig an Kungsleden eller liknande leder under sensommar och tidig höst är Therm-a-Rest NeoAir XLite NXT det självklara valet. Den minimala vikten och lilla packmåttet kombineras med tillräcklig isolering för de flesta treesäsongsturer med marginal in i vintern.
Budgetmedvetna campare som söker maximal valuta för pengarna får ovärderlig prestanda med Exped Ultra 6.5R M, medan de som vill ha extra bred sovyta bör investera i Sea to Summit Comfort Plus XT Insulated med dess dubbla luftkammare och generösa dimensioner.
Glöm slutligen inte Therm-a-Rest Z Lite SOL som ett smart komplement till vilket uppblåsbart underlag som helst. För en bråkdel av priset får du 2 extra R-enheter, en punkteringssäker sittplats och förlängt skydd för din huvudinvestering.
Oavsett vilket liggunderlag vinter du väljer är en god natts sömn nyckeln till att verkligen njuta av dina äventyr när temperaturen sjunker. Med rätt isolering under dig kan du vakna utvilad, varm och redo att ta dig an nästa dagspass – och det är precis vad friluftsliv på vintern handlar om.
Så testade vi
Vår redaktion har gått igenom tillverkarnas officiella specifikationer för R-värde, vikt, packstorlek och isolationstyp samt testat utvalda modeller. Vi kompletterar alltid med oberoende experttester från OutdoorGearLab och CleverHiker — två av de mest respekterade testsajterna inom friluftsutrustning. Priserna kan ha ändrats sedan publicering — se alltid aktuellt pris hos återförsäljaren.
Vanliga frågor
Behöver jag ett speciellt underlag om jag sover i snö eller bygger en snöhåla?
När du sover direkt i snö eller i en snöhåla/igloo är kraven på liggunderlaget annorlunda än i ett vanligt tält. Snö är faktiskt en ganska bra isolator i sig själv – cirka R 1,0 per 30 cm snö – men problemet är den extrema kyla som ofta råder i sådana situationer samt fukten från snön. För snöcamping rekommenderar vi att du använder ett underlag med minst R 6,0, helst högre. Therm-a-Rest NeoAir XTherm eller Exped Ultra 10R MW är utmärkta val. Många erfarna snöcampare använder också ett dubbelt system: en skumsmatta som Z Lite SOL direkt mot snön som både isolerar och skyddar, och sedan ett uppblåsbart högpresterande underlag ovanpå. Detta ger både maximalt R-värde (ofta över 8,0 totalt) och en barriär mot eventuell fukt från snön. I snöhålor där du gräver dig ner under ytan är det ofta lite varmare än ute i öppet tält (ofta runt -5 till -10 °C inuti även om det är -20 °C ute), men du behöver fortfarande robust isolering mot marken.
Hur förhindrar jag att mitt uppblåsbara underlag punkteras i vinterlandskapet?
Det finns flera strategier för att minimera punkteringsrisken. Först och främst, lägg alltid ett skyddande lager under ditt uppblåsbara underlag – antingen en skumsmatta som Z Lite SOL eller åtminstone ett tältunderlag (footprint). Innan du sätter upp tältet, ta dig tid att jämna ut marken och ta bort skarpa stenar, kottar och grenar. I snö kan du stampa ner ytan för att skapa en jämn sovplats. Om du campat direkt på is eller fryst mark, använd alltid ett dubbelt underlagssystem. De flesta uppblåsbara underlag kommer med reparationssätser – se till att ha en med dig och lär dig hur du använder den. Med rätt förebyggande åtgärder är punkteringar mycket ovanliga även i tuffa vinterförhållanden.
Hur länge håller ett bra vinterunderlag och hur tar jag bäst hand om det?
Med rätt vård kan ett högkvalitativt vinterunderlag hålla 5-10 år eller längre, beroende på användningsfrekvens och hur hårt du använder det. Uppblåsbara underlag kräver mer omsorg än skumsmattor men håller också längre om de sköts rätt. Förvara alltid ditt uppblåsbara underlag uppblåst eller löst rullat hemma – komprimera det bara under transport och användning. Detta förhindrar att materialet får permanenta veck och att ventilerna fastnar. Lufta alltid underlaget efter användning för att få bort fukt från din kropp. Om du ser mindre slitage eller små skador, reparera dem omedelbart med den medföljande reparationssätsen – små problem blir annars stora. Rengör underlaget bara när det verkligen behövs, med mild tvål och ljummet vatten, och låt det torka helt innan förvaring. Undvik att exponera underlaget för direkt solljus under längre perioder då UV-strålning kan nedbryta materialet. Skumsmattor som Z Lite SOL är praktiskt taget odödliga och kräver minimal vård – du kan i princip bara skaka av dem och förvara hur som helst. För maximal livslängd på uppblåsbara underlag, byt ut ventilpackningar vid behov (de kan torka och spricka över tid) och undvik att förvara underlaget i extremt varma eller kalla miljöer när det inte används.
Hur viktig är tjockleken på ett vinterunderlag jämfört med R-värdet?
R-värdet är den absolut viktigaste faktorn för isolering, medan tjockleken primärt påverkar komfort och sekundärt isolering. Ett tjockare underlag (8-10 cm) gör att du inte känner marken lika mycket under dig, vilket är bekvämare, särskilt för sidosovare. Men tjocklek ensam ger inte nödvändigtvis bättre isolering – det är isoleringens kvalitet och konstruktionen som avgör. Ett exempel: Therm-a-Rest NeoAir XTherm är 7,6 cm tjockt med R-värde 7,3, medan Sea to Summit Etherlight XR Insulated är 10 cm tjockt men har R-värde 4,1. Det tunnare Therm-a-Rest isolerar alltså bättre tack vare sin ThermaCapture-teknologi. För vinterbruk ska du alltid prioritera ett högt R-värde först, och sedan välja tjocklek baserat på din komfortpreferens och hur mycket packvikt/volym du kan acceptera. Ett tunnare underlag med högt R-värde är perfekt för lättviktsvandring, medan ett tjockare underlag är bättre när komforten är viktigare än vikten.
Kan jag lita på tillverkarnas temperaturvärden för liggunderlag?
Tillverkarna anger ofta temperaturvärden baserat på R-värdet, men det är viktigt att förstå att detta är teoretiska beräkningar under ideala förhållanden. Din faktiska upplevelse av värmen beror på många faktorer: hur varm sovsäck du har, vad du har för kläder på dig, om du sover i ett tält eller ute, om marken är torr eller fuktig, om det blåser, och inte minst din egen kropps värmealstring. Vissa personer "sover varmare" än andra. Som tumregel rekommenderar vi att du lägger till en säkerhetsmarginal på 5-10 grader jämfört med tillverkarens angivna temperaturvärde. Om en tillverkare säger att underlaget isolerar ner till -20 °C, planera att använda det ner till max -10 till -15 °C om du vill sova bekvämt. R-värdet är dock en mer pålitlig siffra att titta på – det är standardiserat och testbart. Sikta på R 5,0 eller högre för svenska vinterförhållanden så är du på säkra sidan.
Kan jag använda ett sommarunderlag med extra lager för vinter?
Ja, det är faktiskt en vanlig strategi! Genom att lägga en skumsmatta som Therm-a-Rest Z Lite SOL under ditt vanliga treesäsongsunderlag kan du öka det totala R-värdet betydligt. Om ditt sommarunderlag har R 3,0 och du lägger Z Lite SOL (R 2,0) under får du totalt R 5,0, vilket ofta räcker för måttligt vinterbruk. Detta har också fördelen att skumsmattan skyddar ditt uppblåsbara underlag från punkteringar. Många erfarna vintercampare använder just detta system för flexibilitet – ett underlag för sommaren som kan uppgraderas för vintern genom att lägga till ett billigt skumlager.
Vilket R-värde behöver mitt liggunderlag ha för vinterbruk?
För vinterbruk i svenska fjällen och Skandinavien rekommenderar vi ett liggunderlag med minst R 4,5, men helst R 5,0 eller högre. För expeditioner i extrem kyla bör du sikta på R 6,0 eller mer. R-värdet mäter underlagets isoleringsförmåga – högre värde betyder bättre isolering mot kall mark. Kom ihåg att R-värden är additiva, så om du lägger två underlag ovanpå varandra får du den sammanlagda isoleringen. Ett uppblåsbart underlag med R 5,0 kombinerat med en skumsmatta med R 2,0 ger totalt R 7,0, vilket räcker för de flesta expeditionsförhållanden.
Varför kondenserar det inuti mitt uppblåsbara underlag och hur undviker jag det?
Kondensation inuti uppblåsbara underlag är ett vanligt problem i vintercamping och beror på temperaturdifferenser och fuktig luft. När du blåser upp underlaget med munnen tillför du varm, fuktig luft från dina lungor. När underlaget sedan ligger i kyla kondenserar denna fukt på de kalla innerväggarna, vilket över tid kan minska isoleringsförmågan och till och med frysa i extrema temperaturer. För att undvika detta, använd antingen en pump eller pumpåse för att blåsa upp underlaget istället för din mun. Många moderna underlag som Sea to Summit Etherlight XR kommer med dedikerade pumpåsar inkluderade. Efter varje användning ska du alltid lufta ditt underlag helt genom att öppna ventilen och låta det ligga uppblåst hemma i några timmar så att eventuell fukt kan torka bort. Förvara aldrig underlaget komprimerat mellan turer – det främjar fuktproblem och kan skada materialet.







